Jakie pamiątki Pierwszej Komunii Świętej są charakterystyczne dla tej uroczystości?

krzyżyk złoty na łańcuszku

Pierwsza Komunia Święta ciągle jest jeszcze w Polsce święte ważnym i nadal wiele dzieci w nim uczestniczy. Równie charakterystyczne jak samo święto są pamiątki zwyczajowo wręczane dzieciom z tej okazji. Nie chodzi przy tym o świeckie prezenty w rodzaju laptop, rower, czy smartfon, ale o pamiątki określające religijność całego wydarzenia albo z nim związane. Co rodzice, rodzice chrzestni, wujowie, czy dziadkowie wręczają dzieciom w dniu I Komunii Świętej?

Charakterystyczne prezenty na I Komunię Świętą

Ze względu na religijny charakter uroczystości prezenty w formie pamiątek pierwszej komunii są zazwyczaj z religią powiązane. Dzieciom darowane są srebrne medaliki i krzyżyki oraz różańce, ozdobne Pisma Święte utrzymane w niewinnych kolorach bieli, przetkanej zlotem i srebrem, ale także ozdobne, w podobnej tonacji kolorystycznej pudełka, czy ramki na fotografie. Pamiątka Pierwszej Komunii może być także biżuterią dla dzieci, chociaż zazwyczaj dotyczyć będzie dziewczynek i jest to również dosyć charakterystyczny element tego święta.

Czy złoto na I Komunię Świętą jest dobrym prezentem?

Złota biżuteria dla dziewczynki przystępującej do I Komunii Świętej jest zarówno prezentem dobrym, jak i właściwym, ale pod pewnymi warunkami. Przykładowy zloty łańcuszek na Komunię Świętą nie może odzwierciedlać bogactwa i przepychu, ale epatować delikatnością i skromnością. Podobnie złote medaliki, czy krzyżyki do zawieszenia na łańcuszku powinny być filigranowe i skromne. Dziewczynce można podarować na Pierwszą Komunię zresztą nie tylko łańcuszek i medalik, ale i inny rodzaj biżuterii. Dość tradycyjnym elementem będą tutaj kolczyki, ale ze względu na pamiątkę komunijną również delikatne i skromne, bez oczka albo z niewielką perełką. Podczas kupowania pamiątki na Pierwszą Komunię przede wszystkim nie wolno przesadzić z krzykliwością takiego prezentu.